V akademickém roce 2012/2013 budou zahájeny programy

Provozně ekonomická fakulta (PEF)

Světová krize (nový čtyřsemestrový program)
Přednášky budou věnovány vysvětlení příčin a stávajících důsledků světové krize z více pohledů - ekonomické (celosvětová finanční situace /Amerika, severní Afrika/, finanční krize v Evropě /Řecko, Španělsko, Portugalsko/, politické (Itálie, Francie) ale i společenské (Rusko).
Bude vysvětlena i napadnutelnost informačních systémů a důsledky v podobě činnosti "hackerů".
Část témat bude věnována ekonomice, především pak situaci v naší republice - zvyšování daní, změny zdravotního pojištění, penzijního připojištění, snaha o placení vysokoškolského studia apod.
 

Počítačová gramotnost (čtyřsemestrový program)

1. semestr: Ovládání PC
2. semestr: Microsoft Office
3. semestr: Internet - základy
4. semestr: Internet – pokračování
 

Při dostatečném počtu zájemců budou na PEF otevřeny placené programy:

 
Angličtina (čtyřsemestrová)
jedna úroveň, každým semestrem se zvyšující
Němčina (čtyřsemestrová)
jedna úroveň, každým semestrem se zvyšující
Pokud budou kurzy otevřeny, budou posluchači vyzváni k platbě.
Multimediální využití ICT (čtyřsemestrový program)
1. semestr: Digitální fotografie
2. semestr: GPS
3. semestr: Tvorba webových stránek – základy
4. sem.: Tvorba webových stránek – pokračování
 

Pokud budou programy otevřeny, budou posluchači vyzváni

ke studiu a k platbě.

 
Virtuální U3V
 
Svět okolo nás (6ti semestrální program)
VU3V je určena pro seniory, pro které je především vzdálenost do sídel vysokých škol důvodem proč nemohou studovat. Díky internetu a předem vysokoškolskými pedagogy natočenými přednáškami "přichází" U3V za studenty do regionů, a to již v rámci celé ČR. Senioři si studijní témata jednotlivých semestrálních kursů ve svém středisku z nabídky volí sami. Bližší informace naleznete na stránkách https://www.e-senior.czZDE
 
 
Fakulta agrobiologie přírodních a potravinových zdrojů (FAPPZ)
Zemědělství a zdravé potraviny (čtyřsemestrový program)
 
Pobyt na venkově spojený s pěstováním rostlin, chovem zvířat, zájmem o zdravý životní styl, zdravé potraviny a šetrné využívání přírodních zdrojů patří k významným volnočasovým aktivitám seniorů. Proto je hlavním cílem vzdělávacího programu představit zemědělství jako činnost, jejíž rozvoj je nezbytnou podmínkou trvale udržitelného, zdravého a ekologicky šetrného života na vesnici. Výjimečnost programu spočívá mimo jiné i v získání znalostí o nutriční a dietetické hodnotě potravin, o živinách a živinových potřebách člověka, o kvalitě a bezpečnosti potravin. Teoretické poznatky a jejich odborné aplikace lze následně využít v praktických činnostech. Z těchto důvodů budou jednotlivá témata přednášet významní odborníci v oboru, především profesoři a docenti fakulty.
 
 
Fakulta lesnická a dřevařská (FLD)
Lesy a dřevo (čtyřsemestrový program)
Lesy pokrývají více než 1/3 území České republiky a jejich význam je pro celou společnost zcela výjimečný a nezastupitelný. S jejich existencí je spojena celá řada produkčních a mimoprodukčních (ekologických a environmentálních) funkcí. Lesní ekosystémy jsou zpravidla nejzachovalejší složkou krajiny s vysokou stabilitou, biodiverzitou a schopností autoregulace. Navíc lesy poskytují lidské společnosti řadu užitků materiální povahy, mezi kterými má největší význam dřevo – unikátní obnovitelná surovina s mimořádnými vlastnostmi, využitelná v různých oborech lidské činnosti (stavebnictví, chemické zpracování, energetika).
Cílem programu „Lesy a dřevo“ je seznámit účastníky U3V s celkovým významem lesů pro lidskou společnost, včetně kontextu historického vývoje, současné situace a perspektivy jejich budoucího poslání. V průběhu tohoto kurzu bude představen les jako ekosystém, se všemi svými složkami, vazbami a vývojovými tendencemi, dále budou popsány způsoby jeho pěstování člověkem a na závěr bude pozornost věnována zpracování a využití dřeva. Vzhledem k tematickému zaměření kurzu se počítá také s exkurzemi do lesních porostů a zpracovatelských a výrobních podniků.    
Myslivost není jen lov (dvousemesrový program)
Myslivost je dnes často velkou částí veřejnosti chápána jen jako činnost úzké skupiny obyvatel, která je již pouze přežitkem dob minulých. Myslivost je však stále cílevědomou zájmovou činností člověka, která se v průběhu doby vyvinula z pouhého lovu zvěře a která má stále své nezastupitelné místo ve společnosti. Nezahrnuje jen lov zvěře, ale zejména péči o zvěř, o její zdravotní stav, udržování přijatelných stavů zvěře i její ochranu. V neposlední řadě má i významný ekonomický přínos a díky staletým tradicím představuje také cennou součást našeho kulturního dědictví.
Vývoj myslivosti u nás (zároveň však i v celé střední Evropě) se postupně odkláněl od základních biologických principů a od původního účelu lovu, to je zajistit lovci potravu, a směřoval k ukrácení dlouhé chvíle, ke kultovnímu zbožňování trofejí, sportovní střelbě, k plánované produkci zvěřiny nebo dokonce k okázalé manifestaci společenského postavení či solventnosti.

Cílem programu U3V "Myslivost není jen lov" je poukázat na moderní pojetí myslivosti, která by měla být v současné době chápána především jako rozumné využívání obnovitelných přírodních zdrojů a jako nutný „management“ populací lovné zvěře. Účastníci kurzu se budou moci zúčastnit exkurzí do různých mysliveckých zařízení (např. do obory).
 
Technická fakulta (TF)
Člověk, energie, odpady (čtyřsemestrový program)
V průběhu programu se posluchači seznámí se zdroji energie, energetickou politikou v rámci ČR i globalizované Evropy. Seznámí se s legislativou týkající se dopravy, odpadového hospodářství a zemědělství. Získají poznatky o nejmodernějších způsobech hospodaření s využitím technologií GPS. Dále nahlédnou do problematiky spotřeby energie jednotlivých odvětví národního hospodářství. Samozřejmostí je hledání vazby mezi technikou a životním prostředím s ohledem na citlivé ekosystémy.
Tematické okruhy programu jsou:
• stav a perspektivy globálních a regionálních zdrojů energie se zvláštním zaměřením na zdroje netradiční (obnovitelné);
• způsoby transformace energie a možnosti jejího racionálního využití v zemědělství, dopravě
a v domácnosti;
• civilizační odpady – tuhé i kapalné – jejich vznik, charakteristika, možnosti omezování, manipulace a možnosti i způsoby recyklace, využití a likvidace odpadů.
 
 
V akademickém roce 2012/2013 budou pokračovat programy (nelze se do nich hlásit)
Institut tropů a subtropů (ITS)
Tropická překvapení (čtyřsemestrový program)
Posluchači jsou v rámci oboru Tropická překvapení během prvního ročníku seznámeni s činnostmi v oblasti živočišné výroby a potravinářství v zemích tropického a subtropického pásma. Zejména se jedná o nabytí znalostí týkajících se živočišné produkce, od způsobů chovu hospodářských i divokých zvířat a jeho specifik v daných oblastech, přes výživu a zpracování produktů živočišné výroby. Na to jednoznačně navazuje oblast potravinářství a s tím spojená hygiena zpracování potravin a prevence chorob v tropech a subtropech. Studenti také nahlédnou pod pokličku kulinářského umění a tradičního zpracování zemědělských produktů. Dále jsou informováni o současných trendech ve výzkumu v rámci rozvojových zemědělských projektů. Na oblast živočišnou pak ve druhém ročníku navazuje oblast rostlinné produkce a agroekologie tropických a subtropických plodin. Stěžejní oblastí zaměření oboru je studium hospodářsky významných plodin tropů a subtropů se zaměřením na tradiční a ekologické pěstitelské systémy (např. agrolesnictví) i na moderní typy produkčních technologií (např. biotechnologie). Během tohoto studia získají studenti znalosti např. o využití léčivých rostlin, koření či výroby čokolády, absolvují ochutnávku exotických plodů a dozví se o současných trendech v problematice deštných lesů.
 
Institut vzdělávání a poradenství (IVP)
Život na přelomu tisíciletí (čtyřsemestrový program)
Program je koncipován jako multioborový tak, aby kopíroval odborné zaměření Institutu vzdělávání a poradenství.  Je zaměřen na aktuální otázky výchovy a vzdělávání, a to i v mezinárodním kontextu. Podrobně jsou probírána témata z pedagogiky a psychologie, která přesahují školní rámec a mohou být prospěšná např. při komunikaci s mladou generací v rodinách i mimo ni. Dále jsou předkládány kapitoly týkající se psychologie všedního dne, zvládání zátěžových situací a konfliktů mezi lidmi. Jsou zařazena některá aktuální témata týkající se zdravého životního stylu a kvality potravin.  Program je inovován a rozšířen o poměrně obsáhlý blok témat týkajících se řemeslných tradic českého venkova. Přednášky s touto tematikou jsou doplněny workshopy, kde si mohou zájemci vyzkoušet práci s vybranými přírodními materiály.
 
Přihlašování:
Do programů je možné podávat přihlášky od 1. dubna 2012 do 10. září 2012.
Přihlášky jsou k dispozici v elektronické podobě na www.u3v.czu.cz
Dále je možné přihlášky obdržet na Koordinačním centru U3V a na studijních odděleních příslušných fakult.  Kontaktní údaje a adresa je na přihlášce.
Koordninační centrum U3V
Kamýcká 129, 165 21 Praha 6 – Suchdol
       Tel.: 224382066
Vedoucí: PhDr. Mgr. Marie Hanušová
       Tel.: 739480448
224386013, 224386000 (sekterariát IVP)
Studijní záležitosti: Věra Mašínová
       Tel.:224386007, 224386000 (sekterariát IVP)
       
Kontaktní osoby na jednotlivých fakultách:
Provozně ekonomická fakulta
Ing. Klára Nehodová, nehodova@pef.czu.cz tel.: 224382350
Fakulta agrobiologie přírodních a potravinových zdrojů
Ing. Jitka Voženílková, CSc., vozenilkova@af.czu.cz tel.: 224384668
Fakulta lesnická a dřevařská
Ing. Věra Molíková, molikova@fld.czu.cz tel.: 224383848
Technická fakulta
Petra Kučerová, kucerovap@tf.czu.cz tel.: 224383211
Institut tropů a subtropů
Ing. Eva Špírková, spirkova@its.czu.cz tel.: 224382164
Institut vzdělávání a poradenství
PhDr.Mgr. Marie Hanušová, hanusova@ivp.czu.cz tel.: 224386013
 
 
 
1) Toto byl časový harmonogram výuky U3V pro zimní semestr 2011/2012:

PRAVIDLA STUDIA UNIVERZITY TŘETÍHO VĚKU NA ČZU V PRAZE 2011/2012

Studijní řád

Čl. 1

Univerzita třetího věku na ČZU v Praze

•Česká zemědělská univerzita v Praze (dále jen “ČZU”) poskytuje  podle  60 odst. 1 zákona č. 111/1998 Sb.,  o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, (dále jen “zákon”), a čl. 2 odst. 1 písm. c) vnitřního předpisu ČZU s názvem Celoživotní vzdělávání na ČZU registrovaného dne 12. července 1999 pod čj. 24 727/99-30, ve znění pozdějších předpisů,  veřejnosti programy celoživotního vzdělávání s názvem  univerzita třetího věku (dále jen “U3V”).

•Programy U3V se uskutečňují:

a.} v 4 až 6 semestrových programech 

b.}  v krátkodobých kurzech.

•Krátkodobý kurz může být uznán jako součást programu podle písmene a).

•Informace o nabídce studia v programech U3V a spojení na jejich koordinátory jsou na webovém portále U3V (www.u3v.czu.cz).

•Výuka probíhá v prostorách ČZU nebo regionálních střediscích a bývá doplněna odbornými exkurzemi.

•Výuka  v U3V se může uskutečňovat i formou virtuální výuky.

Čl. 2

Přijímání ke studiu

•Uchazeči o studium v programech U3V na ČZU se přihlašují prostřednictvím elektronické přihlášky, která je k dispozici na webovém portále U3V (www.u3v.czu.cz), případně písemnou přihláškou zaslanou nebo odevzdanou kontaktní osobě na ČZU, příslušné fakultě nebo institutu.

•Podmínkou  přijetí ke studiu je zpravidla důchodový věk, maturitní zkouška, řádně vyplněná a včas zaslaná nebo odevzdaná přihláška.

•O přijetí do studia v programu U3V  rozhoduje rektor, děkan nebo ředitel vysokoškolského ústavu. 

Čl. 3

Účastníci U3V

•Účastníkem může být uchazeč, který splnil podmínky přijetí ke studiu.

•Účastník studia v programu U3V není studentem podle zákona.

•Práva účastníků:

•obracet se na koordinátora a kontaktní osobu,

•být přijat do studia v navazujícím programu U3V po prokázání a uznání předešlého studia,

•účastnit se slavnostního ceremoniálu ukončení studia v programu U3V,

•využívat prostory Koordinačního centra U3V,

•využívat vybraná účelová zařízení ČZU (bazén, studovna SIC a jiné podle aktuálního seznamu dostupného na webovém portále U3V a v Koordinačním centru U3V),

•absolventi U3V se mohou dále scházet v rámci vytvořených klubů absolventů

•Povinnosti účastníků:

•účastnit se výuky předepsané programem U3V,

•absolvovat ukončení studia předepsané programem U3V (např. závěrečný test, písemnou práci),

•dodržovat zásady chování obvyklé na akademické půdě.

IV.

Závěrečná ustanovení

•Tato pravidla byla schválena Akademickým senátem ČZU v Praze dne 8. února 2011.

•Tato pravidla nabývají účinnosti dnem 14. února 2011.

•Zrušují se Pravidla organizace a studia univerzity třetího věku na ČZU v Praze platná od 1. září 2007.

 

prof. Ing. Jiří Balík, CSc., v. r.

rektor ČZU v Praze

 

 

--